SUCHY DOM
tel. 601 642 487, e-mail: info@suchy-dom.pl
AnimacjaStrona głównaOfertaUsługiUrządzeniaO nas
Strona główna

Wilgoć w mieszkaniu

 

 

 

Wilgotność określamy jako procentowy stosunek ilości oparów wody aktualnie rozpuszczonych w powietrzu do ilości pary, przy której w tej temperaturze i ciśnieniu doszłoby do kondensacji. Wilgotność w pomieszczeniach powinna być utrzymywana w granicach 40-70%. Wilgoć generowana jest przez organizmy żywe (człowiek wydala przez skórę około 2l. na dobę), a także w wielu codziennych procesach np. w czasie mycia, prania, gotowania itp. Problem pojawia się wówczas, gdy wilgoć nie jest w żaden sposób odprowadzana, następuje wtedy kondensacja pary wodnej na ścianach i innych powierzchniach.

 Utrzymująca się przez dłuższy czas zbyt wysoka wilgotność (powyżej 70%), powoduje :

  • rozwój mikroorganizmów jak grzyby, bakterie, z czym wiąże się nieprzyjemny zapach
  • osadzanie się wody na chłodnych, płaskich powierzchniach jak lustra, szyby, posadzki
  • uczucie dyskomfortu, zwłaszcza przy wyższych temperaturach, utrudnienia w naturalnej termoregulacji i oddychaniu, co w konsekwencji może spowodować problemy zdrowotne (np. u reumatyków)
  • deformację drewna, psucie się  pożywienia, papieru i innych substancji organicznych
  • awarie urządzeń elektrycznych i elektronicznych
  • wydłużenie czasu wysychania ubrań i innych materiałów
 

 

Wśród przyczyn powstawania wilgoci najczęściej występują:

  • uszkodzone drenaże- w tym przypadku należy najpierw usunąć przyczynę napływu wilgoci
  • źle wykonane izolacje pionowe lub poziome (uszkodzenia powodują przesiąkanie wody z ziemi wgłęb ściany nawet do trzeciego piętra) -w tym przypadku należy najpierw usunąć przyczynę napływu wilgoci
  • wilgoć technologiczna (budowlana) w przypadku nowobudowanych budynków

 

Powszechnie uważa się, że jednym ze sposobów na usunięcie nadmiernej wilgoci jest podniesienie temperatury wewnątrz pomieszczenia poprzez ogrzewanie. Rozwiązanie to jest czasochłonne i kosztochłonne oraz wymaga stałego nadzoru, ponieważ pomieszczenie powinno być intensywnie wietrzone. (konieczna jest stała wymiana powierzchnia) Ta metoda jest bezskuteczna, gdy jest duża wilgotność na zewnątrz.

Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest osuszacz powietrza, obniżający wilgotność w pomieszczeniu bez zmiany temperatury  powietrza.
Urządzenie to jest przydatne we wszystkich pomieszczeniach z problemami ze zbyt wilgotnym powietrzem, a także w łazienkach, pralniach, basenach, fitness klubach, nowo wybudowanych oraz dobrze izolowanych termicznie budynkach.